כיצד תקציב המדינה מנוצל?

מה אתם יודעים על תקציב המדינה? האמת, שכנראה שאתם יודעים עליו לא מעט.
בשנים האחרונות אנחנו נחשפים יותר ויותר לנתונים על תקציב המדינה, המופיעים חדשות לבקרים בעיתונות
הכלכלית ובכלי התקשורת השונים. החשיפה הזו גורמת לכולנו להבין שיש הרבה כסף בתקציב שלנו, וגם
להכיר יותר טוב את החלוקה שלו בין משרדי הממשלה. אנחנו גם יודעים טוב יותר היום על התנועה של הכסף
שלנו בתוך תקציב המדינה, ועל המעבר של חלקי תקציב בין סעיפים שונים לאורך השנה.

בשורה התחתונה – אנחנו יודעים טוב יותר כיצד מחולק הכסף שלנו.
אבל מה שאנחנו לא יודעים הוא כיצד התקציב שלנו מנוצל?

כי גם אחרי שהתקציב עובר ומגיע אל הסעיפים השונים, עדיין נדרשת עבודה מצד משרדי הממשלה כדי לממש את הכסף הזה בפועל, כלומר להוציא אותו הלכה למעשה לטובת הסעיפים השונים עבורם הוקצה.
אנחנו נוטים לחשוב פעמים רבות, שכסף שהוקצה בתקציב המדינה אכן ממומש במלואו, אבל ההנחה הזו רחוקה מאוד מלהיות נכונה ולמעשה, מרבית סעיפי התקציב לא מנוצלים לפי התכנון המקורי שלהם. חלקים רבים מסעיפי התקציב נמצאים בתת-ניצול, כלומר הכסף לא יצא במלואו לטובת מטרת הסעיף, או אפילו ללא ניצול כלל(!). לעומת זאת יש סעיפים אחרים בהם הכסף חורג ויוצא הרבה יותר ממה שתוכנן במקור.
הבדיקה של הניצול של התקציב בפועל, מאפשרת לנו לראות מעבר להקצאת התקציב ולראות באופן אמיתי על מה יצא הכסף שלנו ועל מה לא, אילו סעיפים מומשו במלואם, ואילו סעיפים נשארו עם הכסף וחזרו למעשה לקופת המדינה.
מה שמעניין הוא שהנתונים על ניצול התקציב מרוכזים מדי שנה באגף החשב הכללי באוצר. הנתונים האלה זמינים לציבור, אבל מאוד קשים לקריאה, ומרוכזים בעשרות טבלאות אקסל שאך אחד לא ממש מסתכל עליהן.
אז מה שעשינו באתר הזה הוא לרכז את כל נתוני ניצול התקציב מעשרים השנה האחרונות, ולהנגיש אותם בדרך קריאה וידידותית, שמאפשרת להבין בדיוק מה עשו בפועל עם התקציב.
הנתונים המרוכזים זמינים לכל אחד, ומאפשרים לאתר ולהתעדכן על כל מה שמעניין. במקביל, לנתונים אלו יש חשיבות לעבודה המחקרית על הממשל בישראל, וזאת על מנת להבין איפה נמצאים הקשיים של משרדי הממשלה במימוש התקציב שלהם, ומה אפשר לעשות כדי לפתור אותם.
אנחנו מזמינים אתכם לעשות שימוש באתר זה, להפיץ ולשתף עם חברים.

בעלי תפקידים

אביטל שטרן

רכזת פרויקט המוניטור ומנהלת משרד
קצת עלי

אביטל סיימה תואר ראשון במדעי המדינה, פסיכולוגיה ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב.

לפני שהגיעה אלינו עבדה במשרד המשפטים במרשם מקרקעין ותוך כדי התמחתה בכנסת ישראל.

כתובת מייל: [email protected]

הדר יזרעאל

PMO - דאטה וממשל
קצת עלי

הדר מגיע אלינו אחרי מספר תפקידים בארגוני חברה אזרחית, רשויות מקומיות ושירות קבע משמעותי כמ"פ. מוביל תהליך טרנספורמציה דיגיטלית לפרויקטי המרכז ובכך מייצר תשתית איתנה  המגדילה את אימפקט הארגון.בעל היכרות מעמיקה עם עולם העמותות, בעל ניסיון רב בניהול פרויקטים וייעול ארגוני.

הדר מאמין ששימוש בנתונים היא הדרך היחידה לקבלת החלטות אפקטיביות וכדי להצליח לייצר מציאות טובה יותר יש צורך להגביר את שיתוף הפעולה בין המגזרים (עיסקי, ציבורי, חברתי).

כתובת מייל: [email protected]

חני שניידר

מנהלת פרוייקטים
קצת עלי

חני שניידר היא מנהלת פרויקטים במרכז להעצמת האזרח

בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ומדע המדינה מהמכללה האקדמית של תל אביב-יפו, ותואר שני בלימודי תקשורת ומדיה חדשים מהמרכז הבינתחומי

שימשה בעבר כמנהלת פרויקטים ומנהלת יחסי ציבור. מתגוררת בכפר מרדכי, נשואה לדני ואמא לאלמה ומאיה

 

דוא"ל: [email protected]

מיכל בן משה

מנהלת פרוייקט “המוניטור”
קצת עלי

מיכל בעלת תואר ראשון ביחסים בין לאומיים ותקשורת ותואר שני במדיניות ציבורית, שניהם מהאוני' העברית ובהצטיינות. מיכל בוגרת מחזור ג' של תוכנית "צוערים לשירות המדינה" להכשרת עתודה ניהולית לשירות הציבורי. שימשה כמנהלת תחום קידום מדיניות במערך הסייבר הלאומי ומנהלת בכירה לתחומי המדיניות והפרויקטים בנציבות פניות ילדים ונוער בהשמה חוץ ביתית במשרד הרווחה. בעלת היכרות מעמיקה עם המערכת הממשלתית, ניסיון רב בניהול פרויקטים, אסטרטגיה, הובלת מדיניות ויישומה, עבודה עם ארגונים בינ"ל, הנחיית קבוצות ועוד.

מאמינה בשיתופי פעולה ושיח כמפתח לכל אתגר, לרבות במסגרת מערכת היחסים בין הממשל לאזרחים. בת הזוג של בר ואמא לגוני ונדב, במקור מהגליל והיום מתל אביב.

כתובת מייל [email protected]

עידו פיק

מנכ”ל המרכז
קצת עלי

עידו מגיע אלינו הישר מלשכת השרה לשוויון חברתי, מירב כהן, שם שימש כיועץ מקצועי בשנים האחרונות והוביל, בין היתר, את הקמת המועצה הציבורית לענייני אזרחים ותיקים, פעל לגיבוש אמנת שירות של המערכת הפיננסית לאזרח הותיק, עסק במיצוי זכויות לניצולי שואה ועוד.

בתפקידיו הקודמים שימש עידו כיועץ פרלמנטרי של מספר חברי כנסת וקידם חקיקה ופעילות פרלמנטרית בנושאים שונים. כמו כן, הוא עבד בתנועת הצופים כרכז מפעלים בהנהגת החוף ומרכז שבט משואות, יהוד.

לעידו תואר ראשון בהצטיינות בקיימות וממשל מאוניברסיטת רייכמן – הבינתחומי הרצליה ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת בר אילן.

עידו  מאמין גדול בחשיבות הקשר הישיר בין האזרח לשלטון ובמדיניות ציבורית הקשובה לציבור, וזה בדיוק מה שהוא בא לעשות במרכז להעצמת האזרח.

 

כתובת מייל: [email protected]

עוד בנושא

הקמת יחידות מטה ליישום מדיניות: מחקר מדיניות

הקמת יחידות מטה ליישום מדיניות: מחקר מדיניות

קרא עוד

האם דף זה עזר לך?

שת"פ זה כוח!

test
test
test
test
test
test
test

קצת מידע אל המרכז

What is Lorem Ipsum?

Why do we use it?

34 unit
test tex

test admin block

26 %
test text

demo text

Slider Charts

test

78 test
demo tex

test text

הרשמה לניוזלטר