על בסיס החלטת ממשלה 4865 מפברואר 202

מה הוחלט?

בשנים האחרונות חלה הסלמה בעומס הביטחוני בעיר אשקלון, הנמצאת כ־ 14 ק"מ מרצועת עזה. לטענת גורמים במערכת הביטחון, הפכה אשקלון למטרה מועדפת על ארגוני הטרור ברצועה ובתקופה האחרונה, אשקלון נתונה תחת מנעד רחב יותר של איומים — ירי רקטות, חדירה ימית וחדירה אווירית.

החלטת ממשלה 4856 אשר עניינה "תכנית סיוע לאשקלון בשל המצב הביטחוני" התקבלה בפברואר 2020 . בהחלטה נקבע בין היתר, כי יש להקצות כספים למימון הוצאותיה הביטחוניות של העיר, ולצורך היערכות לחירום. בהמשך לה, התקבלה בדצמבר 2020 החלטת ממשלה 658 , אשר עניינה "תכנית לחיזוק העיר אשקלון ותיקון החלטות ממשלה".

בחינת החלטת הממשלה, למעלה משנה לאחר שהתקבלה, מלמדת כי ישנה נכונות לסייע לעיר אשקלון בשל נזקיה הביטחוניים, וכי מדובר בנושא בוער המצוי על סדר היום של ממשלת ישראל. הדבר מתחדד עם קיום החלטת ההמשך, החלטת ממשלה 658 , המרחיבה מספר רב של אפיקים נוספים בהם יש להעניק סיוע לעיר אשקלון. בחודש מאי האחרון, בעקבות סבב הלחימה במבצע "שומר החומות", אושרה הצעת חוק בוועדה המסדרת בכנסת, למתן הטבות מס לתושבי
אשקלון. נוסף על כך, נשמעו בעת האחרונה אמירות מצד ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, המעידות על רצון להעביר תכנית מיגון כללית לעיר.

לצפייה בנוסח המקורי
מה קורה עם זה?

על אף שימת הדגש הממשלתי על נושא זה, ניתן לראות כי ההחלטה יושמה באופן חלקי בלבד. כך, מתוך 14 סעיפים שיועדו לביצוע, 4 סעיפים יושמו במלואם (28.5%), 6 סעיפים יושמו באופן חלקי (43%), ו־ 4 סעיפים לא יושמו כלל (28.5%).

לקריאת דוח המוניטור המלא
מיושם חלקית
תוכנית לחיזוק העיר אשקלון ותיקון החלטות ממשלה
הממשלה ה-34
התקבל ביום  
1/02/2020
החלטה 4865
משרדים אחראיים:
ביטוח לאומי
משרד האוצר
משרד הביטחון
משרד הבינוי והשיכון
משרד החינוך
משרד המשפטים
משרד הפנים

רוצים לעזור לנו בעבודת המוניטור? יש לכם הערות, עדכונים או תיקונים?

מוזמנים ליצור קשר ולעזור לנו לשפר את הנתונים

צור קשר