שוק איתן | המרכז להעצמת האזרח
שוק איתן

שוק איתן

שוק איתן

30/07/2014
  מאת:
שחר האס

המלחמה בעזה חשפה שבר וקרע עמוק בחברה הישראלית ביכולתנו לקבל ולעבד קולות ודעות שונים. יתרה מכך, תרבות הטוקבקים והסטטוסים בפייסבוק חשפה את החברה הישראלית במערומיה, את חוסר המסוגלות הבסיסית שלנו לקיים דיון ענייני ולא מתלהם.


אותה תרבות קלוקלת שכבר הכתה בעבר בחוזקה על גלי האלימות, קפצה מדרגה נוספת בימי המלחמה והפכה מתלהמת, פוגענית וקיצונית יותר ממה שידענו בעבר. כל כותב שורת "סטטוס" הופכך בין רגע למטרה נוחה לגידופים, כל "מציץ" חשוף לתגובות אלימות ובוטות, כל מסר מנוגח ומשוסה רק משום שהעז להביע את דעתו.


שיח השוק הזה אשר הצמיח ביטויים קיצוניים כמו "שמאלנים לגז", "הרוצחים לטיס" ועוד התבטאויות קשות אחרות הוא לא רק דל בתוכנו, אלא גם נעדר הסתכלות רחבה וביקורתית על הסיטואציות והתופעות בעניינן נכתבו ולכן אין בו הפוטנציאל לייצר שיח אמתי שיוכל להביא להתמודדות עם המציאות ואולי אף לשנותה.


שורשי התופעה נעוצים בתרבות שיח שמחלחלת לציבור הישר מבית הנבחרים שלנו. לצערנו הרב, היכל הדמוקרטיה הישראלי משמש לעיתים קרובות במה להשתלחות בוטה בדברי היריב הפוליטי, זלזול והסתה. תרבות הדיון או חוסר תרבות הדיון במשכן הכנסת, מייצרים מעין מדרג מעוותת של נורמות שיח מקובלות בחברה.


גם לתקשורת תפקיד מרכזי בהנצחת תרבות השוק. בקצהו האחד של הסקאלה ניצבות תכניות אקטואליה המאופיינות בוויכוחים קולניים, שפה בוטה, צעקות והתפרצויות ובקצהו האחר, תרבות הריאליטי אשר מקדשת שיח רדוד וממליכה גיבורי תרבות שהוכתרו על טהרת כוחניותם המילולית.


יחד עם סיבות אלו צריך לשים דגש גם על תיעדוף סדרי העדיפויות של מערכת החינוך בשנים עברו. לפני מספר שנים החל משרד החינוך בתהליך קידום תכניות ארוכות טווח המבוססות על שיח תרבותי, מבוסס עובדות. עם כניסתו של שר החינוך לתפקידו עושה רושם כי המגמה התחזקה וקיימת התרחבות נוספות של המאמצים.


בשיתוף המרכז להעצמת האזרח מופעלות זו השנה הרביעית תכניות דיבייט כלל ארציות – "שיח ושיג" בעברית ובאנגלית אשר לא רק מכשירות את תלמידים ומורים ומעניקות להם כלים לקיום דיון תרבותי, אלא גם רותמות אותם לתחרויות שיח ועיסוק בסוגיות אזרחיות מחיי היום-יום בחברה הישראלית.


צעדים אלו הם ראשוניים, התחלתיים אך דורשים עוצמה רבה ונחישות. חופש הביטוי הוא ערך עליון אך הוא מתייתם מערכו ברגע שנעשה בו ניצול ציני ואלים. כאשר המקלדת הופכת כלי שרת בידי מסיתים ומחרחרי מלחמה, יש צורך ביותר קולות מתונים אשר יודעים לנתח את טיעוני הצד השני, לתת הסברים הגיוניים, מלומדים לתופעות חברתיות ומדיניות. רק כך נוכל לטייב את תרבות השיח הישראלי, לגשר על מחלוקות, להבין האחד את השני ולצמוח כחברה טובה יותר.