לממשלה יש אובססיה מוזרה: לשנות את שמות המשרדים בלי הפסקה | המרכז להעצמת האזרח
לממשלה יש אובססיה מוזרה: לשנות את שמות המשרדים בלי הפסקה

לממשלה יש אובססיה מוזרה: לשנות את שמות המשרדים בלי הפסקה

לממשלה יש אובססיה מוזרה: לשנות את שמות המשרדים בלי הפסקה

14/06/2017
  מאת:
תומר לוטן

הממשלה משנה באובססיביות את שמות המשרדים. גם השבוע זה קרה כשהיא החליטה שהמשרד שנקרא "התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים", ייקרא מעכשיו "משרד האנרגיה". לפני כמה שבועות התקבלה החלטה לתלוש את "החלל" משמו של משרד "המדע והטכנולוגיה". גם "משרד הבינוי" נשאר בלי "השיכון", ואז גם זה השתנה, ו"משרד הכלכלה" (לשעבר התמ"ת) עבר טלטלות משלו. ויש את "המשרד לפיתוח הנגב והגליל" שלפתע לשמו גם המילה "פריפריה" והוא נקרא היום "המשרד לפיתוח, הנגב, הגליל והפריפריה"
אבל השיא בינתיים הוא גלגוליו של "המשרד לענייני ירושלים" שפעם קראו לו "ירושלים והתפוצות", והיום קוראים לו "ירושלים והמורשת", ואת "התפוצות" בכלל העבירו למשרד שפעם קראו לו "תפוצות והסברה", ואת "ההסברה" חיברו עם "המשרד לעניינים אסטרטגיים", שפוצל מתוך "המשרד לענייני מודיעין".
מה שמקומם כל כך בסיפור של תחלופת השמות הוא שזה לא משנה שום דבר. כלומר לנו, האזרחים, הציבור, שניו השמות לא משנה ישנה שום דבר בחיים שלנו. אז למה זה בכל זאת קורה? כי השרים  מאוד אוהבים את זה. כשמשנים שם של משרד זה מראה שהנושא קיבל איזה משנה חשיבות, שהולכים לעסוק בו עכשיו ברצינות. אבל בעצם זה שינוי סמלי בלבד.
אבל יש גם מי שבאמת מרוויח משינויי השמות האלה - חברות מיתוג ועיצוב שרוצות לעשות "מתיחות פנים" למשרדי הממשלה ולייצר להם כל מיני דברים חדשים, למשל – לוגואים.
למה בכלל משרדי הממשלה צריכים לוגואים עצמאיים? לא נמאס לנו לראות כבר תכניות ופרסומים
של משרדי ממשלה עם רשימה של עשרה לוגואים בפנים. אפשר היה להחליף את הכול ללוגו אחד פשוט ויפה: הלוגו של מדינת ישראל.
אז אולי במקום כל שינוי השמות האלה, הממשלה תחזור לעשות את מה שהיא צריכה לעשות:
וזה לקבל החלטות, לעשות רפורמות, לשנות תהליכים באמת במציאות ובעיקר – ליישם אותם.
להתחיל להתעסק במה שחשוב, ולא בשטויות.

ממשלה החלטת ממשלה יישום מדיניות