כ-150 חוקים תקועים | המרכז להעצמת האזרח
כ-150 חוקים תקועים

כ-150 חוקים תקועים

הכנסת מחוקקת, הממשלה לא מיישמת

29/08/2017
 


הסיפור הזה לא מרפה מאיתנו כבר שנתיים וצריך להטריד גם אתכם – יותר מ-150 חוקים שהעבירה הכנסת, תקועים כבר שנים בצנרת כי הממשלה לא התקינה תקנות שיקבעו איך בדיוק ליישם אותם. צפו במנכ"ל המרכז, תומר לוטן, מדבר על השערורייה שכמעט לא מדברים עליה.
דוגמאות? שלוש שנים אחרי שעבר בכנסת, אף אחד לא יודע איך ליישם את החוק למזון בריא בבתי הספר ולכן גם בשנת הלימודים הקרובה ימשיכו למכור בבתי הספר ג'אנק פוד. או איך אוכפים את חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, ואיך מפקחים על משפחות אומנה, או איך מגנים על הציבור מפני עברייני מין, או מה עושים עם חוק פעוטות בסיכון. נכון לעכשיו התשובה היא כלום.
יש הרבה סיבות לכך שהתקנות תקועות והחוקים לא מיושמים. למשל, מחלוקות בין משרדי הממשלה, קרבות בין יועצים משפטיים, עיכובים בוועדות הכנסת ובמשרד המשפטים. כאמור, אנחנו על זה כבר יותר משנתיים, נאבקים כדי שהאחריות על התקנות תוטל על משרד ראש הממשלה ולא תפוזר בין המשרדים. והנה לפני כמה חודשים זה סוף סוף זה קרה, הממשלה קיבלה החלטת ממשלה שעושה סדר ולוקחת אחריות. שמחים שיש לנו חלק בזה, וכמובן שלא מרפים וממשיכים לעקוב וללחוץ על משרד ראש הממשלה ומשרד המשפטים להשלים את התהליך בלוחות הזמנים שקבעה ההחלטה – עד שנת 2018. כי בינתיים הכנסת ממשיכה לחוקק עוד ועוד חוקים.

ממשלה יישום מדיניות כנסת חקיקה חקיקת משנה בירוקרטיה ייעוץ משפטי