כיצד תקציב המדינה מנוצל? | המרכז להעצמת האזרח
כיצד תקציב המדינה מנוצל?

כיצד תקציב המדינה מנוצל?

כיצד תקציב המדינה מנוצל?

כיצד תקציב המדינה מנוצל?

מה אתם יודעים על תקציב המדינה? האמת, שכנראה שאתם יודעים עליו לא מעט.

 

בשנים האחרונות אנחנו נחשפים יותר ויותר לנתונים על תקציב המדינה, המופיעים חדשות לבקרים בעיתונות הכלכלית ובכלי התקשורת השונים. החשיפה הזו גורמת לכולנו להבין שיש הרבה כסף בתקציב שלנו, וגם להכיר יותר טוב את החלוקה שלו בין משרדי הממשלה. אנחנו גם יודעים טוב יותר היום על התנועה של הכסף שלנו בתוך תקציב המדינה, ועל המעבר של חלקי תקציב בין סעיפים שונים לאורך השנה.

 

בשורה התחתונה – אנחנו יודעים טוב יותר כיצד מחולק הכסף שלנו.

אבל מה שאנחנו לא יודעים הוא כיצד התקציב שלנו מנוצל?

 

כי גם אחרי שהתקציב עובר ומגיע אל הסעיפים השונים, עדיין נדרשת עבודה מצד משרדי הממשלה כדי לממש את הכסף הזה בפועל, כלומר להוציא אותו הלכה למעשה לטובת הסעיפים השונים עבורם הוקצה.

 

אנחנו נוטים לחשוב פעמים רבות, שכסף שהוקצה בתקציב המדינה אכן ממומש במלואו, אבל ההנחה הזו רחוקה מאוד מלהיות נכונה ולמעשה, מרבית סעיפי התקציב לא מנוצלים לפי התכנון המקורי שלהם. חלקים רבים מסעיפי התקציב נמצאים בתת-ניצול, כלומר הכסף לא יצא במלואו לטובת מטרת הסעיף, או אפילו ללא ניצול כלל(!). לעומת זאת יש סעיפים אחרים בהם הכסף חורג ויוצא הרבה יותר ממה שתוכנן במקור.

 

הבדיקה של הניצול של התקציב בפועל, מאפשרת לנו לראות מעבר להקצאת התקציב ולראות באופן אמיתי על מה יצא הכסף שלנו ועל מה לא, אילו סעיפים מומשו במלואם, ואילו סעיפים נשארו עם הכסף וחזרו למעשה לקופת המדינה.

 

מה שמעניין הוא שהנתונים על ניצול התקציב מרוכזים מדי שנה באגף החשב הכללי באוצר. הנתונים האלה זמינים לציבור, אבל מאוד קשים לקריאה, ומרוכזים בעשרות טבלאות אקסל שאך אחד לא ממש מסתכל עליהן.

 

אז מה שעשינו באתר הזה הוא לרכז את כל נתוני ניצול התקציב מעשרים השנה האחרונות, ולהנגיש אותם בדרך קריאה וידידותית, שמאפשרת להבין בדיוק מה עשו בפועל עם התקציב.

 

הנתונים המרוכזים זמינים לכל אחד, ומאפשרים לאתר ולהתעדכן על כל מה שמעניין. במקביל, לנתונים אלו יש חשיבות לעבודה המחקרית על הממשל בישראל, וזאת על מנת להבין איפה נמצאים הקשיים של משרדי הממשלה במימוש התקציב שלהם, ומה אפשר לעשות כדי לפתור אותם.

 

אנחנו מזמינים אתכם לעשות שימוש באתר זה, להפיץ ולשתף עם חברים.

 

לאתר ניצול תקציב המדינה