זה בדיוק הדו”ח שרצינו | המרכז להעצמת האזרח
זה בדיוק הדו”ח שרצינו

זה בדיוק הדו”ח שרצינו

כך העצמנו את הממשלה - והיא התחילה לעקוב אחרי ההחלטות שלה עצמה

23/06/2017
  מאת:
תומר לוטן


בואו נתחיל ממה שחשוב: הממשלה עשתה היום מהלך חסר תקדים, רציני ומקצועי – ופרסמה לציבור את דו"ח העמידה בהחלטות הממשלה שהתקבלו בשנתיים האחרונות. מדובר בדו"ח מקיף מאוד, הסוקר כמעט 200 החלטות ממשלה מרכזיות. ומה שעוד יותר מרשים הוא שיש בדו"ח הזה דיווח על כל סעיף בהחלטה, כלומר ממש פירוק לגורמים של מה שהיה צריך לקרות ואיפה הדברים עומדים.
צריך פה לתת קרדיט ענק לאנשים שהובילו את המהלך הזה בתוך משרד ראש הממשלה באגף ממשל וחברה, ועשו את מה שעד לפני כמה שנים היה נראה כמו משהו שיכולנו רק לדמיין אותו.


ובאופן אישי יותר, אני מרגיש שקרה היום גם משהו נפלא למרכז להעצמת האזרח. את הנושא הזה של מעקב אחר יישום ובדיקה שיטתית של ביצוע אנחנו דוחפים ומפתחים במרץ בשנים האחרונות. את פרויקט "המוניטור" שהקמנו לפני 3 שנים ייעדנו בדיוק לעניין הזה – לבצע מעקב אזרחי ומתודולוגי אחרי ביצועי הממשלה, כדי לוודא שהחלטות הופכות למציאות.


חזרתי היום לשקופית המטרות של פרויקט המוניטור שהצגנו לוועד המנהל שלנו בדיוק לפני שלוש שנים. קראתי את השורה הראשונה והתרגשתי. המפגש הזה של חברה אזרחית וממשלה הוא אזור מצוין, שדברים טובים מאוד קורים בו.


אבל המלאכה של כולנו לא תמה – הדו"ח שפורסם היום מצד הממשלה, וגם הדו"חות שלנו ושל גופים רבים אחרים, הם בסופו של דבר קריאה לפעולה. הם תשתית לקפיצת מדרגה דרמטית בכל הקשור להגברת האחריותיות הציבורית. ליכולת שלנו כאזרחים, כפעילים, כאקטיביסטים לעבוד טוב יותר מול המערכת הציבוריים ולדרוש ממנה להגשים מטרות ושינויים אמיתיים. הם גם תשתית לגופי פיקוח, ובראשם הכנסת, התקשורת וגופי הביקורת – לעשות עבודה יותר טובה, יותר מדויקת ומכוונת לשינוי.


אז תעשו לעצמכם טובה ותתנפלו על 391 עמודי הדו"ח הזה. זה אולי ייקח קצת זמן, אבל זה ידייק וימקצע את השינוי שאתם רוצים לעשות בעולם. בואו ניקח את האנרגיות האזרחיות העצומות שיש באוויר ונשקיע אותם במעקב, בקרה, בדיקה, ניטור, זיהוי חסמים. נדבר על עולם היישום. על הצנרת, על הקרביים של עבודת הממשלה. בואו נעשה ביחד מוניטור לממשלה.

לפרויקט המוניטור שלנו

הנה הדו"ח הממשלתי

ממשלה החלטת ממשלה יישום מדיניות