הבירוקרטיה מעכבת את התוכנית הממשלתית להצלת חיים | המרכז להעצמת האזרח
הבירוקרטיה מעכבת את התוכנית הממשלתית להצלת חיים

הבירוקרטיה מעכבת את התוכנית הממשלתית להצלת חיים

דו"ח מוניטור חדש חושף: התוכנית הלאומית למניעת התאבדויות סובלת ממצוקת יישום קשה

17/10/2017
 

אלה המספרים העצובים - כ-500 אנשים מתאבדים בישראל מדי שנה. זה מוות מיותר. בדקנו האם המדינה עושה כל שביכולתה כדי להציל חיים. מצאנו שיותר משלוש שנים אחרי שהממשלה אימצה את התוכנית הלאומית למניעת אובדנות – היא מתקשה ליישם חלקים חשובים ממנה, בעיקר בגלל בירוקרטיה מסורבלת ומעיקה.   
כ-5,500 בני אדם מנסים להתאבד (ואלה רק המספרים הרשמיים, כלומר המקרים המדווחים). ידוע שניסיונות ההתאבדות נפוצים בקרב קבוצות סיכון - בני נוער, קשישים, עולים וחברי הקהילה הלהט"בית. אנשי מקצוע מסכימים שאפשר לצמצם מאוד את האובדן. 
"הגיע הזמן להזיז הצדה את הסטיגמות שדבקו בהתאבדויות ולהפסיק לטאטא את העניין מתחת לשטיח", אמרה שרת הבריאות דאז, יעל גרמן בנובמבר 2013. חודש לאחר מכן אישרה הממשלה ה-33 את התוכנית הלאומית למניעת התאבדויות. תוכנית רצינית ומקיפה שבאה לשנות את המציאות העגומה. האם ובאיזה מידה היא יושמה?

ובכן, כתבנו על זה דו"ח מפורט


הדו"ח נכתב על ידי דריה שלייפר, תחקירנית בפרויקט המוניטור ובהנחיית נועה רוזנפלד, מנהלת תחום ממשל במרכז. הדו"ח מגלה שעדיין לא הופק קמפיין להגברת המודעות הציבורית לתופעת האובדנות; לא הוקמו מאגרים לאיסוף מידע אודות התופעה; וגם לאחר שנתיים של יישום בשטח - במשרד הבריאות לא הצליחו להוציא מכרז ולהתקשר עם גורם מקצועי חיצוני שיבצע מעקב והערכה אחר תוצאות התוכנית בשטח.
עוד מהצנרת התקועה: אחד המרכיבים החשובים בתוכנית היה הצבת "שומרי סף" בקהילה - אנשי מקצוע וחינוך וגם אזרחים מהשורה שיוכשרו כדי להתריע על סימנים המעידים על סכנה אובדנית. מצאנו שפורסם מכרז, אך טרם נבחר הספק החיצוני לביצוע ההכשרות לשומרי הסף החשובים האלה.
בצד החיובי - מצאנו שהוקמו  "צוות היגוי מצומצם", "צוות בינמשרדי מורחב" ו"יחידה למניעת אובדנות" שפועלים ליישום התוכנית. בנוסף הוקמה "מועצה לאומית למניעת אובדנות". כן נעשו פעולות להבטחת רצף טיפולי באמצעות ועדות היגוי ב-50 רשויות. קודמה חקיקה ותקנות המונעות נגישות לכלי נשק ולתרופות, ומופו "נקודות חמות" במבנים מסוכנים המועדים לאובדנות. עם זאת, טרם  פורסמו הנחיות הנוגעות למניעת כניסה למקומות אלו.
כמו כן הוקמו מרכזי סיוע אזוריים למשפחות שכולות, ויצא מכרז להקמת מרכזי תמיכה להפעלת מרכזי סיוע מרחביים, אך גם פה טרם נבחר ספק.


עצוב לחשוב שהבירוקרטיה גוברת גם כשמדובר בחיי אדם.

החלטת ממשלה יישום מדיניות חסמים בירוקרטיה חינוך שלטון מקומי משרד האוצר