דרוש לשירות המדינה נציב מצויין | המרכז להעצמת האזרח
דרוש לשירות המדינה נציב מצויין

דרוש לשירות המדינה נציב מצויין

המינוי הכי חשוב במדינה נמצא עכשיו בראש של בנימין נתניהו

20/05/2017
  מאת:
תומר לוטן

בלי ועדת איתור, בלי הליך בחירה שקוף לציבור, אבל עם שמועות וספינים בתקשורת. לא ככה ממנים נציב

כן, נציב שירות המדינה הוא זה שבעצם מנהל את כל העובדים של שירות המדינה – כלומר של משרדי הממשלה, בתי החולים הממשלתיים ועוד הרבה גופים ציבוריים גדולים. הנציב אחראי על כל נושא הגיוס, המיון, ההכשרה, הקליטה, התפקוד, ההערכה, הקידום, הפיטורים, התקנים, המכרזים ועוד ועוד – זה אולי נשמע משעמם ואפור אבל זה בדיוק כל מה שדרוש כדי לנהל את מה שנקרא "ההון האנושי" של המערכת.
וההון האנושי הזה שהוא בעצם משרתי הציבור שלנו - הוא המרכיב הכי משמעותי בשירות הציבורי. הוא הגורם שמשפיע יותר מכל דבר אחר על הביצועים של משרדי הממשלה, על השירות לאזרח, על ביצוע החלטות ויישום שלהן, על האיכות של מה שאנחנו מקבלים בעצם מהמדינה. כלומר זה מה שמשפיע על כך שהשירות הציבורי שלנו יהיה מצוין ממש.
האמת שהתפקיד של הנציב הפך אפילו עוד יותר משמעותי בשנים האחרונות כי אחרי כמעט 30 שנה של דיבורים, נציבות שירות המדינה – זו שבראשה עומד הנציב – מנהלת היום רפורמה מקיפה ומאוד חשובה כדי לשפר ולחזק את דרך הניהול של כוח האדם במערכת. רפורמה שהנציב אחראי אליה באופן ישיר, והוא זה שאמור לוודא שהיא אכן מתבצעת.
בסוף מאי יסיים את תפקידו נציב שירות המדינה הנוכחי, משה דיין, אבל מי יחליף אותו - את זה אנחנו לא יודעים. לא רק אנחנו. למעשה אף אחד לא יודע כי הליך המינוי הזה חשאי לחלוטין. בניגוד לכל שאר התפקידים בשירות הציבורי שמתמנים במכרז או בוועדות איתור או אפילו במשרות אמון – המשרה של הנציב היא פטורה מכל מכרז, אין עליה חובה של שום תהליך איתור או סינון, ולמעשה – האיש שמביא ראש הממשלה להחלטת הממשלה – יהיה הנציב.
נשמע מקומם נכון? אבל זו המציאות. אפילו בג"צ התייחס לזה לפני כמה שנים ואמר שכל עוד זה החוק – אין חובה על הממשלה ועל ראש הממשלה לקיים תהליך פומבי ומסודר של בחירת נציב.
אנחנו חושבים כדאי מאוד שיהיה תהליך כזה.תהליך שבו נדע מיהם המועמדים לתפקיד החשוב הזה, מי הוועדה שבוחרת אותם, אולי אפילו לשמוע מהמועמדים מהן התכניות שלהם לניהול ההון האנושי בשירות הציבורי.
במקום זה מה שאנחנו מקבלים בשבועות האחרונים זה המון המון שמועות, כל מיני שמות שנזרקים לאוויר, ובעיקר דחייה מתמשכת של ההחלטה החשובה הזו לרגע האחרון.
אנחנו חושבים שנציב שירות מדינה הוא תפקיד שמחייב תהליך ציבורי. אפילו פנינו לראש הממשלה במכתב שקורא לו לעשות את הדבר הנכון ולקיים תהליך כזה. אבל מאחר שזה כבר לא יקרה, נשאר רק לקוות שהנציב שבו יבחר ראש הממשלה יהיה בחירה נכונה, מקצועית ורצינית לתפקיד. כי אמנם מדובר במשרה שקצת סמויה מן העין, אבל המינוי של הנציב הוא העתיד של השירות הציבורי שלנו.

איך למנות נציב - מכתב שכתבנו לראש הממשלה

ממשלה החלטת ממשלה בירוקרטיה השירות הציבורי נציבות שירות המדינה