מפגש עם צביקה האוזר

מפגש עם צביקה האוזר

מפגש עם צביקה האוזר

במסגרת סדרת המפגשים "סיפורים מהצנרת", עם גורמים ודמויות מפתח מובילות בציבוריות הישראלית במטרה לדון ולהבין את יכולות הביצוע של המערכת הציבורית בישראל -  התקיים אמש, 30.11.14, במרכז להעצמת האזרח מפגש עם מזכיר הממשלה לשעבר, מר צבי האוזר.

 

הרצאתו של האוזר עסקה במה שהוא מגדיר כבעיית הליבה של המגזר הציבורי בישראל, היותו ממוקד בתהליכים ולא בתוצאות.

 

בהרצאתו, סקר האוזר את השינויים שחלו באתוס הציבורי מקום המדינה ועד היום, כשהוא מסמן את שנת 77', כקו פרשת מים. לדבריו, בשנותיה הראשונות עסקו הקברניטים מאחורי ההגה בהקמת המדינה ובהוצאה של הפועל של רעיונות לאור אידיאולוגיה, שיקול דעת ואתוס ביצועי. ואילו מאז שנות השמונים, הולך וגובר כוחה של "הנבחרת הבירוקרטית" שקובעת את גבולות הגזרה והפכה לשחקן וטו בקידום מדיניות. האוזר תיאר מציאות לפיה "ההליך התקין" הפך לדבר המשמעותי ביותר, עד לכדי שיתוק של מערכות יישום המדיניות.

 

האוזר ציין בדבריו כי "ארגז הכלים של הקברניטים מורכב מתנאי סף, תבחינים, השלכות רוחב ותקדימים. תפיסות עולם, שכל ישר – לא רלוונטיים לדיון. המבחן הקובע הוא ההליך הנאות. מי שמעצב את המדיניות הוא הדרג הבירוקרטי ובעידן הזה אלה הגורמים שמעצבים את המציאות שלנו". לדבריו: "מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להיות במצב סטטי. ישראל עם אתגריה הייחודים לא יכולה להרשות לעצמה את מה שדנמרק, יפן או מדינות אחרות יכולות להרשות לעצמן. מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להיות תקועה כי הנטל והמשימות העומדים לפתחנו הוא נטל אחר ממה שמאתגר חברות דמוקרטיות אחרות."


 
לדברי תומר לוטן, מנכ"ל המרכז להעצמת האזרח בפתיחת הדיון:  "אמנם אנחנו כחברה מדברים רבות על כך שהמערכת הציבורית תקועה, אך ברוב המקרים אנו נמנעים מהשיחה על הסיבות לכך ובוחרים להתמקד במחלוקות הפוליטיות. מסיבה זו בחרנו לקיים את מפגשי "סיפורים מהצנרת", כדי להתבונן לעומק ה"קרביים" של המערכת הציבורית ולהבין מהם החסמים הניצבים בפני יישום חוקים והחלטות במדינת ישראל".